Eurovision’a turkuazlı gala

11 Mayıs’taki büyük finalle sona erecek Eurovision Şarkı Yarışması’nın açılışı 5 Mayıs Pazar günü yapıldı. Açılıştan medyaya yansıyan ilk haber şuydu:

“Eurovision Şarkı Yarışması, İsveç’in Malmö kentinde ‘turkuaz halı’ galasıyla başladı.”

Türkiye, resmi karşılama törenlerinde kırmızı yerine turkuaz renkli halı uygulamasına başladığında 2013 yılının sonlarıydı. Rastlantıya bakın ki, 2013’ten bu yana yarışmaya katılmayan Türkiye’nin başlattığı resmi törenlerde kırmızı yerine turkuaz halı uygulaması 11 yıl sonra Eurovision’da.

Bu arada Eurovision’un resmi internet sitesinde 7 ve 9 Mayıs’taki yarı finallerin konuk şarkıcılarına dair tanıtım dikkatimi çekti. Çünkü cümle aynen şöyleydi:

“Üç ikonik ‘Eurovision Kraliçesi’; Helena Paparizou, Sertab Erener ve Charlotte Perrelli.”

17 yıl sonra gelen itiraf

1990’lar ve 2000’lerde modellik, oyunculuk, sunuculuk yapan, kliplerde ve reklamlarda oynayan Doğa Bekleriz, yıllardır şov dünyasından uzaktı. Çünkü dokuz yıl önce Mersin’e yerleşti. Bir yıl sonra tanıştığı Yusuf Berat Komşu ile evlendi ve o artık 8 yaşında bir çocuk annesi. O yüzden ‘Doğa Bekleriz’den yıllar sonra gelen itiraf’ başlıklı haberi görünce merak edip, okudum.

Vikipedi’deki ‘Biyografi’sinde topu topu altı cümle var Bekleriz’le ilgili; onlardan biri de şu:

“Manken, kulaklarını Japon yapıştırıcısı kullanarak yapıştırdığı için uzun süre magazin gündeminden düşmedi ve bu olay ününün artmasını sağladı.”

Bekleriz’in itirafı da bu konuyla ilgili. Aytekin Tekin’in haberine göre Bekleriz, bu olayın perde arkasını şöyle anlattı:

“Magazin Gazetecileri Derneği’nin (MGD) ödül törenine hazırlandığım akşam, kuaförüm saçımı topuz yapmıştı. Saçımı da sabitleyebilmek için çok güçlü bir sprey sıktı. O sprey de kulaklarımı saçıma doğru yapıştırmıştı. Gazeteci arkadaşıma Başak Çokan’a, ‘Saç spreyi kulaklarımı çekti, bir bakar mısın?’ dedim.

Başak, ‘Kulaklarını yapıştırmış’ diye haberimi yapmış. ‘Sen ne diyorsun? Sakın yapma! Bütün Türkiye’nin salağı ilan edilirim’ dedim, ama gazete çoktan baskıya gitmiş. Bu haber Magazin Gazetecileri Derneği tarafından ‘Yılın Haberi’ ödülüne layık görüldü. (Gülüyor) Bugün belki gülüyorum, ama o dönemler bu haberler beni çok yordu. Sonra iş teklifleri arttı tabii.”

Bekleriz, 17 yıl sonra “O haber yalandı” dedi, Başak Çokan’dan bir açıklama gelmedi.

“Haber yalan” olsa bile, Çokan’ın o haberle 2007’de MGD’den aldığı ‘Altın Objektif Ödülü’ gerçek…

O haber (!) Çokan’a ödül, Bekleriz’e iyi para kazandırdı.

Demek ki neymiş?

Zeki Müren’in dediği gibi “Reklamın iyisi, kötüsü olmaz”mış!

GÜNÜN SÖZÜ

“Bir kadının ne dediğine değil, ne demek istediğine kulak ver. Çünkü onlar, kimse kırılmasın diye bazı şeyleri söylemezler.” (Paul Auster)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir